Haber

ABD Başkanı Joe Biden, Jacob J. Lew’i İsrail Büyükelçisi olarak aday gösterdi

YENİ ABD Başkanı Joe Biden’ın Jacob J. Lew’i İsrail Büyükelçisi olarak aday gösterdiği bildirildi.

Beyaz Saray konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde Hazine Bakanı olarak görev yapan Lew’in, hükümet kadrosunda birçok görev üstlendiğine dikkat çekildi.

Lew’in şu anda Lindsay Goldberg LLC’nin yönetici ortağı olduğu açıklamada, adayın aynı zamanda Columbia Üniversitesi’nde misafir profesör olarak görev yaptığı belirtildi.

Açıklamada Lew’in lisans eğitimini Harvard Üniversitesi’nde, hukuk eğitimini ise Georgetown Üniversitesi’nde tamamladığı paylaşıldı.

Biden’ın İsrail Büyükelçisi olarak aday gösterdiği Lew’in aynı zamanda ABD-İsrail Ulusal Kütüphanesi’nin eş başkanı olduğu bildirildi.

Senato onayı gerekiyor

Lew’in atanması Senato onayı gerektiriyor. Onaylanması halinde Lew, Temmuz ayında İsrail’den ayrılan eski İsrail Büyükelçisi Tom Nides’in yerini alacak.

67 yaşındaki Ortodoks Yahudi Lew de İbranice konuşuyor. Lew, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yahudi cemaatiyle yakın bağlarıyla tanınıyor.

Öte yandan bazı Siyonist Yahudi gruplar da Lew’ü Obama döneminde “İsrail ve Yahudi karşıtı politikaları” desteklemekle suçluyor ve eleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu